Get Adobe Flash player

Złomowanie samochodów na czarno

Od początku roku 2016 Polska może zmienić się w kraj, w którym złomowanie samochodów na czarno stanie się powszechne. Polski rząd twierdzi, że to decyzja Komisji Europejskiej prowadzi do takiej sytuacji, ale to właśnie polski rząd nie pojął próby ratowania stanu polskiego rynku autorecyklingu.

Od nowego roku opłaty recyklingowe będą zniesione. Zniesione zostaną także dopłaty do ekologicznego złomowania samochodów.

Oznacza to, że od przyszłego roku polskie auto złomy zmuszone będą do bezpłatnego przyjmowania wszystkich samochodów zarejestrowanych w Unii Europejskiej, a także w Szwajcarii i Norwegii.

Organizacje reprezentujące stacje demontażu pojazdów ostrzegali polski rząd, że już obecnie na czarno złomuje się w Polsce ok. 500 tys. aut każdego roku. Zmiana przepisów może prowadzić natomiast do jeszcze większego poszerzenia skali problemów, gdyż za kosztowne wymagania narzucane w Unii Europejskiej koncernom samochodowym w Polsce mają odpowiadać firmy oferujące złomowanie samochodów. A jeśli złomowanie samochodów legalne nie będzie już opłacalne, to firmy te przejdą do szarej strefy.